Tuğba Salman Gürcan

Tugba-Salman-Gurcan
Tugba Salman Gurcan
Tuğba Salman Gürcan, 2008 yılında Bilkent Üniversitesi İç Mimari ve Çevre Tasarımı bölümünden BA lisansını aldı. Sürdürebilir Mimarlık alanında MA Mimarlık yüksek lisans eğitimini 2010’da University of East London‘da tamamladı. Öğrenci temsilcisi olarak yüksek lisans eğitimi sırasında faal roller üstlendi. Birinci dönemde Tuğba hocası Stephen Choi tarafından yürütülmekte olan, ‘Retrofit for the Future’ kapsamında İngiliz Hükümeti tarafından destekli ‘Darrick Wood Sosyal Konut- projesinde çalıştı. Görevleri arasında müşterilerle toplantılara katılmak, mevcut bir sosyal konutun enerji verimliliği ve rahatlık standartları ile ilgili analizler yapmak, uyarlanma fizibilitesine yönelik çevresel modellemesini yürütmek vardı. Aynı zamanda master programının başkanı Sofie Pelsmakers‘in ”Environmental Design Pocketbook” adli kitabının yazılımında 5 öğrenci eleştirmenden birisi olarak görev yaptı. Kitap, Mart 2012’de RIBA tarafından yayınlandı.

Yüksek lisans eğitiminden hemen sonra Passivhaus Tasarım ve Danışmanlık kursunu Ingiltere BRE‘de tamamladı ve böylece CEPH Tasarım sertifikasının Türkiye’deki ilk sahibi oldu.

2010’dan bu yana Alman Passivhaus tasarımcısı Roland Matzig ile onun asistanı ve Türkiye temsilcisi olarak r-m-p mimarlık ve mühendislik ile çalışmaktadır. Tasarım ekibinin üyesi olarak bazı Passivhaus projelerine katkıda bulunmuştur. Nidderau-Almanya’daki müstakil konut projesi ve Gaziantep İnsan Kaynakları Merkezi bunlar arasındadır.

Sürdürülebilir binalarla ilgili bir çok konferansa katılmış ve sunumlar yapmıştır. Bunlardan bazıları:
UK Öğrenci Passivhaus Konferansı – Londra – Eylül 2010

PLEA 2011 (Pasif Düşük Enerji Mimarisi) – Brüksel – Temmuz 2011

SET 2011 (Sürdürülebilir Enerji Teknolojileri) – İstanbul – Eylül 2011

TTMD X Uluslararası HVAC + R Teknoloji Sempozyumu – İstanbul – Mayıs 2012

Yeşil İş (Yapıda Dönüşüm – Pasif Evler) – İstanbul – Ekim 2012

Ecobuild  (Gaziantep Belediyesi Pasif Bina Projesi) – Londra – Mart 2013


Uluslar Arası Pasif Ev Derneği; İPHA’a bağlı faliyet göstermekte olan; SIFIR ENERJİ ve PASİF EV DERNEĞİ’nin kurucu üyesidir ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.